These photos are copyrighted by their respective owners. All rights reserved. Unauthorized use prohibited.

Remedy

Doc "REMEDY"

Príbeh štyroch mladých ľudí, ktorí sa vydávajú na cestu loďou z Kanárskych ostrovov dole do južnej časti Senegalu, aby priniesli jednoduché filtre na vodu tým, ktorí ich potrebujú. Vizuálna mozaika zachytáva útek z konzumnej spoločnosti a proces hľadania zmyslu života v pomoci iným. Ich cesta Vás presvedčí o tom, že aj jednotlivec je schopný významne ovplyvniť svet.

Ako sa to celé začalo

Náš príbeh sa začal v roku 2016, keď som sa počas natáčania dokumentárneho "surf-eko" filmu Nine Islands zoznámil s Jordim.

Natáčali sme na jednom z najčarovnejších miest na Azorský ostrovoch. Jordi predstavoval presne to, čo si každý filmár praje - bol ochotný stávať skoro ráno a surfovať za každých podmienok a to všetko pre ten najlepší záber.

Takí ľudia sa ťažko hľadajú, preto som mu na rozlúčku zanechal odkaz "ozvi sa mi, keď budeš mať nejakú šialenú myšlienku, ktorú by som mohol nafilmovať".

O pár mesiacov neskôr som si otvoril od neho mail, v ktorom mi napísal, že chce ísť do Afriky a priniesť tam filtre na vodu. Pýtal sa či sa nechcem pridať. Vtedy sa začal plniť môj sen. Už od tej doby, keď som začal študovať fotografiu na strednej škole som veril, že sa dá spojiť to čo viem a čím sa živím s niečím naozaj zmysluplným a tak dokázať pomôcť druhým.

O autorovi

Absolvoval magisterské štúdium na katedre fotografie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.


Dok. práce

Spoluzakladateľ projektu The Right Place (filmová tvorba / hnutie). Film The Right Place: São Miguel získal ocenenie na Medzinárodnom festivale horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto (Cena pre mladého autora "Za autorský prístup a vizualizáciu"). Druhý dokument zo série The Right Place: Nine Islands bol ocenený na Medzinárodnom festivale cestovného ruchu v Českej republike (“Special Mention”  v kategórii "Dokumentárnych filmoch s témou cestovania") a premietal sa na festivaloch a podujatiach po celej Európe.

People of hope

Medzi komerčnou a vlastnou tvorbou spoluzakladal v roku 2017 neziskovú organizáciu People of Hope. Dnes organizácia začína projekt Water for Senegal, ktorého hlavným cieľom je priniesť vodné filtre do oblasti južného Senegalu, aby miestnym rodinám zabezpečili prístup k bezpečnej a pitnej vode.

Jakub Sipos

Director

Jakub Sipos

Nezávislý režisér a fotograf. Jeho práca sa zameriava na sociálne aj environmentálne problémy a na rozvoj spoločnosti. Diela odrážajú tieto problémy s cieľom motivovať diváka k aktívnej účasti na ich riešení.

Detaily projektu

Film je samostatnou súčasťou rozvojového projektu Water for Senegal neziskovej organizácie People of hope. Za organizáciou stoja mladí ľudia, ktorí sa rozhodli využiť svoje vedomosti, energiu a čas a prispieť k riešeniu súčasných problémov vo svete.

Myšlienka projektu je prostá - priniesť jednoduché filtre na vodu do oblasti rieky Casamance na juhu Senegalu. Voda v rieke je slaná, takže dedinčania nemôžu vŕtať studne a tým si zabezpečiť prístup k vode. Zbierajú dažďovú vodu v otvorených cisternách počas obdobia dažďov, ktorá na mieste stojí aj niekoľko mesiacov. Špinavá a kontaminovaná voda je hlavnou príčinou vážnych ochorení, najmä detí a tehotných žien.

 

Cieľ filmového projektu nespočíva výlučne v dokumentácii rozdávania filtrov v Senegale.  Nepôjde o klasický cestovateľský dokument. Film svojou subjektívnou kamerou, inovatívnym prístupom a inšpiratívnymi príbehmi miestnych ľudí nasmeruje diváka k zamysleniu, sebareflexii a motivuje k aktívnemu zapojeniu sa do deja. Ide o snahu ukázať svetu, že sa oplatí pomôcť tým, ktorí to naozaj potrebujú.

Dopad projektu Water for Senegal sa odzrkadlí nie “len” na pitnej vode, ale aj na ekonomike, vzdelaní a enviro problematike. Pitná voda pre miestnych ľudí znamená možnosť rozvoja.

Nine Islands

Documentary

The Right Place: Nine Islands poukazuje na vážnosť najmä environmentálnych problémov našej doby prostredníctvom rozhovorov a názorov Azorčanov, ktorých spája surfovanie i samotný oceán. Dokumentárny film nás nepriamym spôsobom vedie k tomu, aby sme sa o svoj "domov" starali zodpovedne a s rešpektom. Film bol ocenený na Medzinárodnom festivale cestovného ruchu v Českej republike ("Special Mention" v kategórií dokumentárnych filmoch s témou cestovania") a premietala sa na festivaloch a podujatiach po celej Európe.